مراقبت های بعد از پیکرتراشی | نکات طلایی

اگر شما هم مانند تمام زیباجویانی که به داشتن اندام ایده آل علاقه دارند، بر روی هیکل و ظاهر خود با پیکرتراشی سرمایه گذاری کردید، لازم است بدانید که این پروسه دارای بایدها و نبایدهایی است که تا حد چشم گیری بر نتایج دریافتی اثرگذار خواهد بود. با اینکه مراقبت های بعد از پیکرتراشی به طور کامل توسط پزشک به شما توضیح داده می شود، اما جزئیات معمولا در ذهن انسان ها باقی نمی ماند و نیاز به مطالعه یک منبع مفید و معتبر خواهد داشت؛ اگر شما هم به دنبال اطلاعات کافی در این طمینه می باشید، تا انتها مقاله با کلینیک ویکتوریا، بهترین مرکز پیکرتراشی در تهران همراه باشید.

 

مراقبت های بعد از پیکرتراشی - کلینیک ویکتوریا

 

نگاهی مختصر به پیکرتراشی

برای رسیدن به اندام دلخواه، بسته به توده چربی، پزشک یکی از دو راه تهاجمی یا غیرتهاجمی را پیشنهاد می دهد که هر کدام از این پروسه ها بایدها و نباید های منحصر به فرد خود را دارند. در روش تهاجمی، تخلیه چربی به همراه عمل جراحی انجام می شود در حالیکه در نوع غیرتهاجم آن بدون عمل جراحی می باشد. با توجه به موارد فوق لازم می بینیم که مراقبت های بعد از پیکرتراشی برای هر روش را به طور مجزا توضیح دهیم.

مراقبت های بعد از بادی کانتورینگ غیرتهاجمی

 • پوست خود را تمیز نگه دارید

رعایت بهداشت یکی از مواردی است که سلامت پوست و ارگان های شما را تضمین می کند، حتی اگر برای بادی کانتورینگ هیچ زخمی بر بدن شما اعمال نشد لازم است که در تمیز نگه داشتن پوست خود به عنوان یک روتین بهداشتی کوشا باشید.

 • محل مورد نظر را به آرامی ماساژ دهید.

این تدبیر در بادی کانتورینگ غیرتهاجمی برای افزایش جریان خون در عضو مورد نظر بسیار اثرگذار خواهد بود. در برخی مواد پزشک در بهترین کلینیک پیکرتراشی در تهران، به عنوان مراقبت های بعد از آن استفاده از لوسیون خاصی را پیشنهاد می دهد.

 • به اندازه کافی آب بنوشید.

اینکه بدن شما هیدراته باشد، کمک بزرگی به ترمیم بافت ها و کوتاهی دوران نقاهت خواهد کرد. علاوه بر این موضوع، به مدت مشخصی می بایست مصرف رژیم غذایی سالم را به صورت حساس تر در پیش بگیرید. پرهیز از مصرف شکر و کربوهیدرات های ساده که باعث التهاب در پوست و بدن فرد می شوند ممنوع می باشد.

 • لباس های گشاد بپوشید.

برخلاف نوع تهاجمی که می بایست از گن های مخصوص تنگ تا مدت مشخص استفاده کنید در روزیا هفته های اول مراقبت های بعد از پیکرتراشی غیر تهاجمی، لباس های جین و تنگ خود را موقتا از دسترس خارج کنید و تنها لباس های گشاد بپوشید. لباس های تنگ معمولا با ایجاد فشار، درد نیشگون مانندی را برای شما تداعی می کنند. تورم از دیگر عوارضی است که بی توجهی به پوشش برای شما ایجاد می کند. این موضوع برای افرادی که قرار است به مدت طولانی تر یک حالت قرار بگیرند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 • از مکمل های ضد التهاب استفاده کنید.

بیشتر پزشکان بر این باورند که نوع داروهایی که قبل و بعد از پروسه مصرف می کنید، به طور مستقیم بر میزان کبودی های شما موثر است. با این حال برخی مکمل های گیاهی مانند آرنیکا و بروملین برای کاهش اثار التهاب توصیه می شوند.

مراقبت های بعد از پیکرتراشی با عمل جراحی

موارد ذکر شده برای نوع غیرتهاجمی بادی کانتورینگ بود که در نوع تهاجمی آن نیز می بایست رعایت شود. همانطور که قبلا نیز به این موضوع اشاره کردیم در نوع تهاجمی پیکرتراشی در تهران، به علت وجود زخم ها، نکات مراقبتی می بایست با ظرافت بیشتری رعایت شود. از جمله مواردی که در این ایام پزشک در کلینیک خوب بادی کانتورینگ به شما توصیه می کند عبارتند از:

استراحت کافی داشته باشید ؛ معمولا بعد از اتمام پروسه به روش تهاجمی نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهید داشت. البته که لازم است تا مدت مشخصی شخصی به عنوان همراه از شما مراقبت کند. منظور پزشک از استراحت، نوع مطلق ان نمی باشد، قدم زدن های کوتاه، حتی در حد ده قدم ضروری است ؛ با این اقدام گردش خون آسان می شود و لخته خون به وجود نمی اید.

پرهیز از رانندگی به مدت مشخص ؛ بعد از جراحی شما به اندازه کافی هوشیار نخواهید بود که بتوانید رانندگی کنید. علاوه بر این موضوع از آنجایی که قسمت های مختلف بدن شما تحت این عمل زیبایی قرار می گیرد، کارایی همیشگی خود را نخواهید داشت. به عنوان مراقبت های بعد از پیکرتراشی این موضوع را در گوشه ذهن به خاطر بسپارید که به وجود یک همراه در کنار خود نیاز خواهید داشت تا شما را به منزل برساند.

از درن ها به خوبی محافظت کنید ؛ برای جلوگیری از تجمع آب میان بافتی، پزشک درن هایی را در پوست شما تعبیه می کند. تا وسیله ای برای مکش خون و مایعات در محل زخم ها باشد. لازم است طبق دستورالعمل پزشک از آن ها محافظت کنید تا شاهد هرچه زودتر بهبودی خود باشید.

پانسمان محل زخم های و بریدگی ها ؛ روتین مراقبت از زخم ها برای جلوگیری از عفونت توسط پزشک تعیین می شود. آنچه اهمیت دارد این است که در زمان مقرر به تعویض پانسمان و ضدعفونی کردن عضو بپردازید. بروز درد و خارش نیز از دیگر عوارضی است که با آن مواجه خواهید شد، در این صورت پزشک استفاده از پماد یا داروهای خاصی را پیشنهاد خواهد داد.

فعالیت بدنی ؛ همانطور که در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم، احتمال بروز آمبولی یا همان لخته شدن خون بعد از این پروسه رایج می باشد. با این حال جای نگرانی وجود ندارد زیرا با فعالیت های بدنی سبک مانند پیاده روی این عارضه قابل کنترل خواهد بود. ورزش ها و فعالیت های فیزیکی سنگین تا بهبودی کامل در دوران مراقبت های بعد از پیکرتراشی جایی ندارند، بیاد داشته باشید طبق دسنورالعمل های ارائه شده توسط بهترین مرکز پیکرتراشی در تهران، عدم توجه به این موضوع به بدتر شدن عوارض دامن می زند.

مراقبت های عمومی بعد از پیکرتراشی

 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب پرهیز کنید

نور آفتاب در دوران نقاهت هیچ کمکی به بهبودی شما نخواهد کرد و حتی با ایجاد تورم و خارش ناراحتی هایی را برای شما به وجود می اورد. به علت اینکه شما تحت عمل جراحی قرار گرفته اید، با تابش مستقیم افتاب احتمال سرگیجه گرفتن وجود دارد.

 • انجام منظم ویزیت های فالوآپ

این نکته را بیاد داشته باشید که می بایست تحت نظر پزشک، دوران مراقبت های بعد از پیکرتراشی را پشت سر بگذارید. در زمان های مقرری که ایشان برای شما در نظر گرفته اند، با حضور در مطب از پیشرفت پروسه اطمینان حاصل کنید.

 • از سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی جدا پرهیز کنید.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که افراد با روتین زندگی خاص باید مدنظر قرار دهند این است که تا مدت تعیین شده، می بایست از لایف استایل ناسالم مانند نوشیدن مشروبات الکلی و استعمال دخانیات دور باشند. این مواد با تاثیر بر کیفیت خون شما، ترمیم بافت ها را به تعویق می اندازد. هر چه بهبودی شما دیرتر حاصل شود، بیشتر از زندگی عادی بازمی مانید و حتی احتمال بروز عارضه های جدی مانند عفونت نیز وجود دارد.

نکات مراقبتی بعد از پیکرتراشی درباره رابطه جنسی

وقتی در مراقبت های بعد از پیکرتراشی از فعالیت های شدید بدنی صحبت می کنیم، رابطه جنسی هم می تواند در این دست قرار بگیرد. زیرا هم شدت بالایی دارد و هم انرژی زیادی از فرد می گیرد. به همین دلیل متخصص در کلینیک خوب پیکرتراشی در تهران، توصیه می کند تا بهبودی کامل صبر کنید، حتی بعد از گذشت این مدت زمان نیز می بایست آن را با حرکات نرم و لطیف آغاز کنید.

چگونه اسکارهای جراحی را از بین ببریم؟

همانطور که می دانید در طول پروسه ، پزشک برش هایی را ایجاد می کند تا کانولا از طریق آن ها به بدن وارد شود. این برش ها در قسمت هایی ایجاد می شوند که خیلی در چشم نیستند ؛ مثل زیر بازوها یا زیر شکم. همچنین بعد از مدتی اسکار آن ها به تدریج کمرنگ تر خواهد شد.

در طول دوره ریکاوری ، یکی از مراقبت های بعد از پیکرتراشی که می توانید انجام دهید استفاده از پمادهای تجویز شده توسط دکتر است. این پمادها شامل ژل های سیلیکونی و کرم های لایه بردار می شوند. البته پروسه های تهاجمی تری مثل کرایوتراپی ، لیزردرمانی و جراحی برداشتن اسکار نیز وجود دارند. اما اگر این مراقبت ها را به خوبی انجام داده باشید ، نیازی به آن ها نخواهد بود.

چگونه در دوره ریکاوری لیپوماتیک از عفونت جلوگیری کنیم؟

عفونت ، یک عارضه جدی برای این جراحی می باشد که ممکن است به دلیل استفاده از ابزار آلوده حین جراحی به وجود آمده باشد. البته مراقبت نکردن از زخم ها نیز عامل دیگری برای بروز آن است. علائم این عارضه شامل درد شدید ، تورم ، خروج ترشحات سبز یا زرد از زخم ها ، تب ، استفراغ و ورم پوست می شود.

برای جلوگیری از عفونت بعد از این پروسیجر ، شما باید آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک را به صورت کامل و سر موقع مصرف کنید. همچنین باید زخم ها را تمیز و خشک نگه دارید. به همین خاطر است که به عنوان بخشی از مراقبت های بعد از پیکرتراشی توصیه شده است تا زمان ترمیم زخم ها دوش نگیرید. همچنین باید توجه داشته باشید که تا مدتی از مکان های عمومی مثل استخرها نیز استفاده نفرمایید.

عدم رعایت مراقبت های بعد از پیکرتراشی

عدم رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی پس از عمل پیکرتراشی می‌تواند منجر به چندین مشکل جدی شود که می‌تواند به طور قابل توجهی بر نتایج جراحی و سلامت کلی بیمار تأثیر بگذارد. در اینجا به برخی از عواقب ممکن ناشی از عدم رعایت این دستورالعمل‌ها اشاره شده است:

 • افزایش خطر عفونت: عدم مراقبت صحیح از زخم‌ها می‌تواند باعث شود که زخم‌ها آلوده شوند، که این مسئله می‌تواند به درمان‌های بیشتر و طولانی‌تر منجر شود.
 • تأخیر در بهبودی: رعایت نکردن دستورالعمل‌های پس از عمل مانند استراحت کافی، می‌تواند روند بهبودی را کند کند و باعث شود که بیمار برای مدت طولانی‌تری دچار ناراحتی و درد باشد.
 • نتایج نامطلوب جراحی: عدم استفاده از لباس‌های فشاری یا پیروی نکردن از توصیه‌های تغذیه‌ای می‌تواند به نتایج نهایی جراحی آسیب برساند و منجر به نامنظمی‌ها یا ناهمواری‌های پوست شود.
 • خطر بیشتر خونریزی و تورم: عدم محدودیت فعالیت‌های بدنی می‌تواند منجر به خونریزی، تورم و کبودی شدیدتر شود.
 • دائمی شدن آسیب‌ها: در صورت عدم رعایت کامل مراقبت‌های پس از عمل، برخی آسیب‌ها ممکن است دائمی شوند، مانند اسکارهای بزرگ یا آسیب‌های دائمی به بافت‌های نرم.
 • بازگشت چربی‌ها: در صورت عدم رعایت یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی، چربی‌های برداشته شده ممکن است دوباره در نواحی دیگر بدن تجمع پیدا کنند.

برای جلوگیری از این عواقب، بسیار مهم است که بیماران به دقت دستورالعمل‌های جراح خود را دنبال کنند و در صورت بروز هرگونه نگرانی، فوراً با پزشک خود تماس بگیرند.

چه مدت پس از پیکر تراشی بهبود حاصل می‌شود؟

زمان بهبودی پس از پیکرتراشی می‌تواند بسته به نوع جراحی انجام شده، وضعیت سلامتی بیمار، و دقت در رعایت دستورالعمل‌های پس از جراحی متفاوت باشد. در اینجا توضیحاتی درباره زمان‌های تقریبی بهبودی و مراحل مختلف آن آورده شده است:

 • مرحله اولیه بهبودی (هفته اول تا دوم): در این دوره، تورم و کبودی در محل جراحی معمول است. بیماران معمولاً دستور دارند که لباس‌های فشاری بپوشند و از فعالیت‌های سنگین خودداری کنند. درد و ناراحتی نیز با داروهای تجویزی کنترل می‌شود.
 • مرحله میانی بهبودی (هفته سوم تا ششم): در این مرحله، تورم و کبودی شروع به کاهش می‌کنند. بیماران ممکن است بتوانند به تدریج به سر کار بازگردند و فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند، البته با محدودیت‌هایی در فعالیت‌های سنگین.
 • مرحله پایانی بهبودی (هفته ششم به بعد): بیماران معمولاً در این دوره می‌توانند به تدریج فعالیت‌های بدنی بیشتری انجام دهند و به ورزش بازگردند. تورم به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد و نتایج نهایی جراحی به تدریج آشکار می‌شود. با این حال، در برخی موارد ممکن است تورم تا چند ماه باقی بماند.
 • نتایج نهایی: نتایج نهایی جراحی پیکرتراشی معمولاً بین 6 ماه تا یک سال پس از عمل ظاهر می‌شوند، زمانی که تمام تورم‌ها فروکش کرده و بافت‌های بدن به طور کامل بهبود یافته‌اند.

مهم است که بیماران برای دستیابی به بهترین نتایج، به طور مداوم با جراح خود در تماس باشند و دستورالعمل‌های پس از عمل را به دقت دنبال کنند. همچنین باید توجه داشت که هر فردی منحصر به فرد است و زمان بهبودی ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها